Véget ért a nyár, de kimaxolnád még? Ha intézményt kezdtek, ne tedd! Kezdd el időben a visszarázódást az intézményi mindennapokba!
Nehéz véget vetni a nyárnak, a kötetlen időbeosztásnak, búcsút inteni a “belefér” és “jól van az úgy” esti és napközbeni altatásoknak. Nekünk is mindig nehéz megtalálni azt a pontot, amikor elkezdünk visszarázódni a dolgos hétköznapokba.
Általában a két héttel korábban kezdjük el, de a gyerekek maguktól is jeleznek.
👉 Talán a te gyermeked is jelez már!?
Sokféleképpen jelezhetnek a gyerekek, például tapasztalhatod, hogy:
🤔 Kicsit visszababásodott? Újra jobban bújik, többet szopizza az ujját, esetleg átköltözik éjszaka?
🤔 Bizonytalannak érzed, sokat kérdez, vagy megint jobban igényel a játékaiban?
🤔 Reggelente nehezen indul a napja, sokára öltözik fel, vagy inkább pizsamában lenne egész nap?
🤔 Több a dac, a hiszti, az “értelmetlennek tűnő” kiborulás?
Bármelyiket is tapasztalod, nagy eséllyel eljött az ideje a visszahangolódásnak. 🙂
Az intézményi élet olyan kiszámítható keretrendszert ad a gyerekek mindennapjainak, ami egyben biztonságérzettel is felruházza őket. A nyár folyamán ezt a keretrendszert nem tartjuk szülőként.
Nem egyformák a napok, a szokások, de sokszor a helyszín sem az utazások és nyaralások miatt, ahol újra más és más szokások, szabályok veszik körül őket.
👉 Minél több a változó a mindennapokban és az őket körülvevő szokásokban, annál inkább szoronganak, dacolnak és kiborulnak.
😊 Most még időben vagy a visszarázódással! Néhány egyszerű lépéssel el is kezdhetitek a folyamatot:
💗 Töltsd fel a szeretettankot!
Töltsetek együtt sok értékes időt, amikor egymásra figyeltek, főleg OTTHON. Érintkezzetek, nevessetek sokat! Ne trenírozd arra, hogy kevés időtök lesz együtt.
💗 Csak 5 perc!
Kezdjetek el napról napra haladni afelé az ébredési és lefekvési idő felé, ami kényelmes lesz az intézményi élet napjain. Elég naponta 5 perccel közelítened!
Ha nagyon máskor kell majd kelnetek, az első hét azzal fog telni, hogy fáradtan és nyűgösen dacol reggelente, az átállás pedig az egész napjára rányomja majd a bélyegét.
💗 Keretezd a napokat!
Alakítsd úgy a napirendet, hogy az egyik napszakban otthon vagytok, a másikban a természetben, a szabadban mozogtok. Ebbe illeszd bele a programokat úgy, hogy 7 napból max 2x szervezel nagyobb programot, a többi napon ugyanarra a játszóra/környékre mentek. A napok keretezése kulcsfontosságú az intézményi időszakban is, erről sokat mesélek a Beszoktatás zökkenőmentesen tananyagban és workshopon.
💗 Kövesd az időt!
Lineáris naptárban kövesd az időt, hogy tudja, mikor kezdődik és meddig tart majd az intézményi élet. Biztonságot ad neki és kézzel foghatóvá válik számára az idő, a munkával töltött napok és a pihenés egyaránt. Hajlamosak azt hinni, hogy most már minden nap így lesz, ezért fontos, hogy vizuálisan lássák, hogy vannak szünetek, hétvégék, karácsony, nyaralások, stb., amikor a család együtt van, ami segít átvészelni a nehezebb időszakokat is. Ebben segíthet egy hetirend tábla is!
Jó munkát, jó hangolódást! 🥰