Városban élve nincs könnyű dolgunk, ha a fogyasztott ételek eredetét szeretnénk megismertetni gyermekeinkkel. Óvónőként nem egyszer kaptam válaszként ovisaimtól, hogy a csirke az egyik nagy áruházlánc fagyasztójából jön és különben is, a mesében kukorékoló kakas nem étel, az nem lehet ugyanaz.
MIÉRT FONTOS, HOGY MÁR EGÉSZ KORÁN MEGMUTASSUK NEKIK A VILÁGOT?
Ha megtapasztalható módon mutatjuk meg gyermekünknek a világot, képes lesz arra, hogy megértse az összefüggéseket és új készségeket sajátítson el. A gyermek képes lesz a logikus gondolkodásra, kérdései lesznek, nyitottá válik az agya az információ befogadására.
Miért? Mert megtapasztal. Minden érzékszervével arra törekszik, hogy magába szívja a környezetéből származó információkat, ezek belevésődnek a tudatalattijába, hogy aztán azokra építeni tudja a tudását. Fontos azonban, hogy lásd, ha nincs mire építeni, a tudás sem sajátítható el, maximum felületesen.
MIT TEGYÉL?
Keresd a lehetőségeket! Szerencsére már a külvárosokban is elérhetők úgynevezett “Szedd magad!” helyek, ahol idényterméseket szedhettek. Ha teheted minden évszakban menjetek, hogy megérthesse mit jelent az, hogy szezonális gyümölcs és zöldség, hogy megtapasztalja a természet körforgását és a téli kopárság is értelmet nyerjen.
Amint mindezt meglátja, megtapasztalja, könnyebben meg fogja érti, hogy nem az üzletláncok polcain teremnek a nap 24 órájában a zöldségek és a gyümölcsök. Ennek hatására magától fog rájönni, miért nem jó, hogy bármikor bármennyi étel elérhető, s hogy ez a mérhetetlen pazarlás, ami a mai fogyasztói társadalmat jellemezi hova vezet. Gondolkodni fog, belső válik tudása, szemlélete, s tudatosan fog környezete védelméért tenni. Mert megtapasztalta, megértette, átlátta, összerakta és megfogalmazta a „képet”, ezáltal belsővé vált tudása: ő maga akarja így csinálni. Ettől lesz motiviált, ami segíti őt céljai elérésében.