Jelenlegi állapot
Ár
Kezdj hozzá
Szülőként elsődleges célunk, hogy gyermekeinket megóvjuk és egyfajta védőernyőként legyünk körülöttük, terelgetve őket egy biztonságos úton.
Gyakran azonban a legjobb szándékkal ugyan, de megóvjuk őket olyan dolgoktól is, amelyektől nem kellene!
“Nem szólok előre, nehogy szorongjon!”
“Elteszem amíg nincs otthon, úgy majd könnyebben viseli!”
“Majd amikor már nem érdekli leszedem és kész!”
Ezek a leggyakoribb gondolatok, amelyeket elmeséltek nekem, amikor azt tervezitek, hogyan fogjátok lezárni az ünnepi időszakot. Ezek a kérdések hívták életre a kihívást. 😊
Attól lesz valami értékes, hogy múlandó. Vége lesz. Elmúlik. Ezeket gyakran nem merjük kimondani gyermekeinknek, pedig nagyon fontos tanítást rejtenek.
Megtanulják általuk a gyerekek, hogy kiélvezzék az időt, amíg tart az adott dolog (advent, a karácsony, az év, a szünet, egy program). Megtanulják általuk, hogy kivárjanak, hogy megéljék a jelent, hogy elengedjék, ami elmegy. Ehhez szükségük van a mi iránymutatásunkra, hogy mikor és hogyan mondjuk el számukra érthetően a dolgok végét.
Ez a keretezés adja a valódi biztonságérzetet, amitől érzik, hogy kompetensek a saját életük fölött, ez pedig megerősíti és bátorítja őket, azaz önbizalmuk nő és magabiztosak lesznek. Gondoltad volna, hogy mindehhez csupán meg kell élje a dolgok végét? No de nem mindegy, hogyan!
Ettől nem lesz könnyű! Sírni oké! Hisztizni oké! Kiborulni ér!
Elengedni mindig nehéz, felnőttként is, nem csak gyermekként. Gondold végig, az elmúlt 7 napban hányszor nem a terveid vagy az igényeid szerint alakultak a dolgok. Tán mosolyogtál, vagy örültél, amikor megélted? Vagy inkább dühös és ideges voltál?
Felnőttként már gyakorlottan szabályozzuk az érzelmeinket, számtalan megoldási stratégiát és kulcsot ismerünk helyzetekhez. Mégis kiborulunk, dühösek vagyunk, kiabálunk vagy őrjöngünk. Gyermekeink ennek az útnak az elején járnak, ne várjuk el tőlük, hogy szabályozni tudják érzelmeiket!
Támogassuk őket megértően, sok öleléssel (testkontakt), szeretettel (nyugalmi állapotunk), kedvességgel (szavaink).
A fenti gondolatokkal szeretném keretezni számodra, hogy milyen szemléletben tekints a kihívás feladataira és gondolataira. ❤️
Ha dolgoztál a Karácsony – elhalmozás helyett szeretet tananyagunkkal, már ismerős lesz számodra a lépésről lépésre szemlélet. Ezzel fogunk most is dolgozni!
És most vágjunk is bele!