ÖsztönAnyu https://osztonanyu.hu/ Gyermeknevelés gyakorlati megoldásai Montessori módszerén keresztül Mon, 04 Dec 2023 08:51:31 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.4.3 https://osztonanyu.hu/wp-content/uploads/2020/02/cropped-osztonanyu_favicon-32x32.png ÖsztönAnyu https://osztonanyu.hu/ 32 32 Indul az év, ideje hangolódni az intézményi életre! https://osztonanyu.hu/indul-az-ev-ideje-hangolodni-az-intezmenyi-eletre/ https://osztonanyu.hu/indul-az-ev-ideje-hangolodni-az-intezmenyi-eletre/#respond Fri, 25 Aug 2023 16:47:43 +0000 https://osztonanyu.hu/?p=8349 Véget ért a nyár, de kimaxolnád még? Ha intézményt kezdtek, ne tedd! Kezdd el időben a visszarázódást az intézményi mindennapokba! Nehéz véget vetni a nyárnak, a kötetlen időbeosztásnak, búcsút inteni ... Olvass tovább

A Indul az év, ideje hangolódni az intézményi életre! bejegyzés először ÖsztönAnyu-én jelent meg.

]]>
Véget ért a nyár, de kimaxolnád még? Ha intézményt kezdtek, ne tedd! Kezdd el időben a visszarázódást az intézményi mindennapokba!

Nehéz véget vetni a nyárnak, a kötetlen időbeosztásnak, búcsút inteni a “belefér” és “jól van az úgy” esti és napközbeni altatásoknak. Nekünk is mindig nehéz megtalálni azt a pontot, amikor elkezdünk visszarázódni a dolgos hétköznapokba.

Általában a két héttel korábban kezdjük el, de a gyerekek maguktól is jeleznek.

👉 Talán a te gyermeked is jelez már!?

Sokféleképpen jelezhetnek a gyerekek, például tapasztalhatod, hogy:

🤔 Kicsit visszababásodott? Újra jobban bújik, többet szopizza az ujját, esetleg átköltözik éjszaka?

🤔 Bizonytalannak érzed, sokat kérdez, vagy megint jobban igényel a játékaiban?

🤔 Reggelente nehezen indul a napja, sokára öltözik fel, vagy inkább pizsamában lenne egész nap?

🤔 Több a dac, a hiszti, az “értelmetlennek tűnő” kiborulás?

Bármelyiket is tapasztalod, nagy eséllyel eljött az ideje a visszahangolódásnak. 🙂

Az intézményi élet olyan kiszámítható keretrendszert ad a gyerekek mindennapjainak, ami egyben biztonságérzettel is felruházza őket. A nyár folyamán ezt a keretrendszert nem tartjuk szülőként.

Nem egyformák a napok, a szokások, de sokszor a helyszín sem az utazások és nyaralások miatt, ahol újra más és más szokások, szabályok veszik körül őket.

👉 Minél több a változó a mindennapokban és az őket körülvevő szokásokban, annál inkább szoronganak, dacolnak és kiborulnak.

😊 Most még időben vagy a visszarázódással! Néhány egyszerű lépéssel el is kezdhetitek a folyamatot:

💗 Töltsd fel a szeretettankot!

Töltsetek együtt sok értékes időt, amikor egymásra figyeltek, főleg OTTHON. Érintkezzetek, nevessetek sokat! Ne trenírozd arra, hogy kevés időtök lesz együtt.

💗 Csak 5 perc!

Kezdjetek el napról napra haladni afelé az ébredési és lefekvési idő felé, ami kényelmes lesz az intézményi élet napjain. Elég naponta 5 perccel közelítened!

Ha nagyon máskor kell majd kelnetek, az első hét azzal fog telni, hogy fáradtan és nyűgösen dacol reggelente, az átállás pedig az egész napjára rányomja majd a bélyegét.

💗 Keretezd a napokat!

Alakítsd úgy a napirendet, hogy az egyik napszakban otthon vagytok, a másikban a természetben, a szabadban mozogtok. Ebbe illeszd bele a programokat úgy, hogy 7 napból max 2x szervezel nagyobb programot, a többi napon ugyanarra a játszóra/környékre mentek. A napok keretezése kulcsfontosságú az intézményi időszakban is, erről sokat mesélek a Beszoktatás zökkenőmentesen tananyagban és workshopon.

💗 Kövesd az időt!

Lineáris naptárban kövesd az időt, hogy tudja, mikor kezdődik és meddig tart majd az intézményi élet. Biztonságot ad neki és kézzel foghatóvá válik számára az idő, a munkával töltött napok és a pihenés egyaránt. Hajlamosak azt hinni, hogy most már minden nap így lesz, ezért fontos, hogy vizuálisan lássák, hogy vannak szünetek, hétvégék, karácsony, nyaralások, stb., amikor a család együtt van, ami segít átvészelni a nehezebb időszakokat is. Ebben segíthet egy hetirend tábla is!

Jó munkát, jó hangolódást! 🥰

A Indul az év, ideje hangolódni az intézményi életre! bejegyzés először ÖsztönAnyu-én jelent meg.

]]>
https://osztonanyu.hu/indul-az-ev-ideje-hangolodni-az-intezmenyi-eletre/feed/ 0
Államalapítás gyermekszemmel https://osztonanyu.hu/allamalapitas-gyermekszemmel/ https://osztonanyu.hu/allamalapitas-gyermekszemmel/#respond Sun, 20 Aug 2023 10:05:33 +0000 https://osztonanyu.hu/?p=8315 Hogyan ünnepelj kisgyermekeddel? Megért ő ebből bármit is? Hát persze! Számos lehetőség van a kezedben ahhoz, hogy megmutasd neki az ő nyelvén Szent István és az államalapítás történetét. Hoztam neked ... Olvass tovább

A Államalapítás gyermekszemmel bejegyzés először ÖsztönAnyu-én jelent meg.

]]>
Hogyan ünnepelj kisgyermekeddel? Megért ő ebből bármit is? Hát persze! Számos lehetőség van a kezedben ahhoz, hogy megmutasd neki az ő nyelvén Szent István és az államalapítás történetét. Hoztam neked néhány ötletet!

Akár a mindennapok teendőiről, akár egy ünnepről legyen szó, gyermekeink nyelve nem változik: mintakövetésből, meséken és játékon keresztül tanulnak, értenek.

  • Aktivizáld gyermeked, mozgáson keresztül, indirekt módon tanítsd!

Kereshettek a természetben virágokat, leveleket és egymás mellé tehetitek őket. Megjelenhetnek a ruhátokon, vagy kereshetitek a lakásban ezeket a színeket – megmutatod az adott színt, majd kérdezel: “hol látod ezt a színt?”. Ételeket is összeállíthattok ebben a színkombinációban. A lehetőségek száma végtelen, abból inspirálódj, ami gyermekedet érdekli! Pl. ha épp az autókat imádja, azok között keressétek a pirosat, fehéret, zöldet. 🙂

  • Kísérd mondókával, énekkel játékotok.

“Piros, fehér, zöld, ez a magyar föld!”

Ezzel az egyszerű mondókával zárhatod a játékokat, így kapcsolja össze gyermeked a tanultakkal a tanításod célját: hogy megtanulja ezeket a színeket együtt, összekapcsolva hazájával.

  • Ismerkedjetek István Királlyal a játszótéren!

Budafokon, a Szent István játszótéren felelevenednek az államalapítás jelképei, színei, szereplői, de még a kor jellegzetességei is. Érdemes ellátogatni ide nagyobb rendezvények helyett.

  • Süssetek kenyeret!

Augusztus nem véletlenül az “új kenyér hava”, hagyományosan Szent István napján sütik az első új búzából készült kenyeret. Magyarországon a kenyér alapvető táplálék, a termékenységet és a családi jólétét jelképezi. Számos recept elérhető az interneten, melyek segítenek egyszerűen el lehet készíteni otthon! A közös főzés, az együtt töltött idő emlékeket teremt. Közben gyermeked hasznosnak érzi magát, érzi, hogy munkájának eredménye van, mely még finomra is sikerül jó esetben, így büszke lehet önmagára, munkájára, ami az önbizalmát nagy mértékben növeli.

  • Maradjatok a jelenben, éljétek meg az együtt töltött időt!

Az egymásra figyelés, a jelenben levés segít megélni gyermekeddel az együtt töltött programot, eseményt, játékot, tevékenységet. Minden egyes fénykép készítése, posztolás, megosztás megszakítja a jelenléted, gyermeked számára pedig az elmélyülést VELED. Ha feltétlenül szeretnél megörökíteni valamit a folyamatból, próbálj egy kép készítésére törekedni a legvégén, az eredményről. Erről bővebben olvashatsz itt.

Szuper lehetőség megvizsgálni a búzát kalász, morzsolt és őrölt állapotában is. 🙂

A sütést szintén kísérhetitek,

“Süssünk, süssünk valamit, az is megmondom, hogy mit! Lisztből legyen kerekes, ropogós és jó meleg!”

vagy zárhatjátok mondókával:

“Földből magba, magból szárba, szárból virágba, virágból kalászba, kalászból kenyérbe, kenyérből testembe, testemből lelkembe, lelkemből lelkedbe.”

Sok örömteli percet és együtt töltött időt kívánok nektek ezen az ünnepen! 🙂

A Államalapítás gyermekszemmel bejegyzés először ÖsztönAnyu-én jelent meg.

]]>
https://osztonanyu.hu/allamalapitas-gyermekszemmel/feed/ 0
Te mit mondasz a Mikulásról? https://osztonanyu.hu/te-mit-mondasz-a-mikulasrol/ https://osztonanyu.hu/te-mit-mondasz-a-mikulasrol/#respond Fri, 02 Dec 2022 22:04:20 +0000 https://osztonanyu.hu/?p=6746 Mi így meséljük a Mikulás történetét! Fontos tudnod, hogy mi, a férjemmel, eleve azzal tudtunk azonosulni, hogy ne „hazudjunk nagyot” a gyerekeknek, ugyanakkor tartsuk meg a varázsát ennek az időszaknak. ... Olvass tovább

A Te mit mondasz a Mikulásról? bejegyzés először ÖsztönAnyu-én jelent meg.

]]>

Mi így meséljük a Mikulás történetét!

Fontos tudnod, hogy mi, a férjemmel, eleve azzal tudtunk azonosulni, hogy ne „hazudjunk nagyot” a gyerekeknek, ugyanakkor tartsuk meg a varázsát ennek az időszaknak. Így írtuk meg saját sztorinkat, amit alább olvashatsz.
 
Maria Montessori megfigyelései alapján megállapította, hogy 0-6 éves korban a gyerekek számára nem létezik más, csak a valóság. Nem tud különbséget tenni a varászvilág lényei és a való élet élőlényei között. Most szerzi tapasztalatait a világról, abban az előkészített környezetben, amit te teremtesz neki. Éppen ezért, s a beléd vetett ősbizalom miatt mindent elhisz, amit mondasz. Ezt nevezzük hiszékenységnek, pedig valójában nem történik más, mint hogy valóságként kezeli azt, amiről mi már tudjuk, hogy nem az – ő a képzelőerejét használja, mi a fantáziánkat. 
 
Ezért is tudnak olyan mélyen hinni a Mikulásban, a piros orrú, repülő szarvasaiban, vagy épp a húsvéti nyúlban és az unikornisokban. Nekik ez valóság.
 
Az, hogy nálunk mindenki lehet Mikulás (tovább olvasva megérted), nem jelenti, hogy elvesszük gyermekeinktől az ünnep varázsát, sőt!
A gyerekek számára a meglepetés ereje és a várakozás izgalma adja a valódi varázst. Épp úgy várják a Mikulást (aki ugyanúgy létezik számukra), tisztogatják a csizmácskát és alig tudnak elaludni este. Reggel csillognak a szemek, fülig érnek a szájak.
 

Mi változik?

Hogy ő is adni akar. A szomszéd néni is kap egy sapkát, mert sosincs rajta és biztos fázik a feje. Kapnak ajándékot a rászoruló gyerekek is, akik biztos örülnek majd azoknak a játékoknak, amelyeket egykor mi is nagyon szerettünk és vigyáztunk rájuk. Az én csizmácskámban vár egy rajz (ettől elolvadok 😍).
 

Mi a legnehezebb?

A többiek … és a sok ajándékozó. Hogyan érjem el, hogy ne rombolja le másik varázsvilágát? Hogy elfogadja, másoknál másképp van ez és erről igazából nem beszélünk? Mit mondjak, amikor a Mama, az ovi, a szomszéd néni beállít egy csomaggal?
 

Na ezek miatt írtam meg a saját mesénket, amiben mindenre választ adunk nekik:

„Részlet: “… Keresték, kutatták, ki lehet ez a jótevő, aki évről évre megajándékozza őket Miklós napján. Egyszer aztán ébren maradtak éjszaka és kifigyelték, hogy Miklós püspök az, aki megsegíti őket.
Nagyon hálásak voltak neki és következő évben, ők is megleptek másokat: azokat, akik kedvesek a számukra és azokat, akiknek szüksége volt rá. Így alakult ki a Mikulás hagyománya, amit a mai napig őrzünk.” …
 
 
Akármit is mesélsz neki, akármilyen varázsvilágot teremtesz, egy dolgot tarts szem előtt: tekints rá folyamatként, azaz évről évre kezd el egyre jobban bevonni és óvatosan átvezetni egy köztes világba, ahol a varázslat és a valóság szimbiózisban él.
 
Minél tovább tartod fent a szélsőséges varázslatot, annál nagyobb lesz a csalódás. Nem a Mikulásban fog csalódni, hanem benned …

A Te mit mondasz a Mikulásról? bejegyzés először ÖsztönAnyu-én jelent meg.

]]>
https://osztonanyu.hu/te-mit-mondasz-a-mikulasrol/feed/ 0
Gondolatok a gyermekek világnapjára https://osztonanyu.hu/gondolatok-a-gyermekek-vilagnapjara/ https://osztonanyu.hu/gondolatok-a-gyermekek-vilagnapjara/#respond Wed, 21 Sep 2022 09:27:28 +0000 https://osztonanyu.hu/?p=6473 Szeptember 20-án van a gyermekek világnapja. 1954 óta emeli ki ezt a napot az UNICEF, amikor emlékeztetjük magunkat: gyermekeink élete kincs, jogaik érvényesítése a mi (szülők, felnőttek) feladatunk. Ma, főleg ... Olvass tovább

A Gondolatok a gyermekek világnapjára bejegyzés először ÖsztönAnyu-én jelent meg.

]]>
Szeptember 20-án van a gyermekek világnapja. 1954 óta emeli ki ezt a napot az UNICEF, amikor emlékeztetjük magunkat: gyermekeink élete kincs, jogaik érvényesítése a mi (szülők, felnőttek) feladatunk.

Ma, főleg itt Európában nehéz elképzelnünk, hogy erről fontos beszélni, hogy ez nem mindenhol evidens és nem mindig volt így.

Én, ezen a napon hálás vagyok azért, hogy elődeink létrehozták a Gyermekjogi Egyezményt, s emlékeztetem magam arra, hogy még mennyi teendő van még e téren. Munkásságomban lépéseket teszek azért, hogy gyermekeink helyzete tovább javulhasson a világban! Ezt a munkát az alapoknál, a szülök és kisgyermekek támogatásával kezdem.

Maria Montessori tette le az első alapköveket, melyek elindították a ’90-es évek társadalmát afelé, hogy évekkel később létrejöhessen a Gyermekjogi Egyezmény.

Szemléletével (melyet munkásságában bizonyított) hívta fel a figyelmet arra, hogy nem megfelelően gondolkodunk gyermekeink neveléséről. Korábban a gyermekekre úgy tekintettek, mint valami üres vázára, amelyet a felnőtteknek kell megtölteni tudással és engedelmességgel. Montessori a gyermekre kerek egészként tekintett és a szülő (vagy pedagógus) feladatának a gyermek megismerését tekintette. Montessori volt az első, aki arra biztatott, hogy tegyünk egy lépést hátra, és a megfelelő, biztonságos környezetet megteremtve hagyjuk a gyermekeket, hibázni, s kijavítani hibáikat.

Montessori nem fél kimondani a véleményét! Szókimondó beszédei gondolatébresztők.

“Valójában úgy tűnik, hogy az Emberi Jogok Nyilatkozata kizárólag a felnőtt társadalomnak szól.” mondta a nyilatkozat 3. évfordulóján (1951). A gyermekeket sokszor elfelejtett vagy elhanyagolt polgárnak nevezte, s kiemelte, a jogaikról szóló nyilatkozat hiányzik!

Háromszor jelölték Nobel-békedíjra, részt vett az UNESCO Nevelési Intézetének kialakításában és 1951-es megalapításában. Erre írt beszéde napjainkban is gondolatébresztő:

“Ne feledjétek, hogy az emberek nem húszévesen, tízévesen vagy hatévesen kezdenek, hanem születésükkor. A problémák megoldására tett erőfeszítéseik során ne feledkezzenek meg arról, hogy a gyermekek és a fiatalok hatalmas népességet alkotnak, egy jog nélküli népességet, amelyet mindenütt keresztre feszítenek az iskolapadokban, amelyet – bármennyire is beszélünk demokráciáról, szabadságról és emberi jogokról – az általunk ráerőltetett iskolai rend, az intellektuális szabályok rabszolgasorba taszítanak. Mi határozzuk meg, hogy milyen szabályokat kell megtanulni, hogyan kell megtanulni és milyen életkorban. A gyermekpopuláció az egyetlen jog nélküli népesség. A gyermek az elhanyagolt polgár. Gondoljatok erre, és féljetek ennek a népességnek a bosszújától. Mert az ő lelkét fojtogatjuk. Az elme eleven erőit nyomjuk el, olyan erőket, amelyeket nem lehet elpusztítani az egyén megölése nélkül, olyan erőket, amelyek vagy az erőszak vagy a pusztítás felé hajlanak, vagy a betegség birodalmába csúsznak, ahogyan azt Dr. Stern olyan jól megvilágította.”

Montessori hat hónappal e beszéd után hunyt el. Az ENSZ Közgyűlése 1989. november 20-án fogadta el a Gyermekjogi Egyezményt.

“Az egyezmény összefoglalja azoknak a jogoknak a minimumát, amelyeket minden államnak biztosítania kell a gyermekek számára, így a gyermekek életben maradását, fejlődését, védelmét és a társadalomban való részvételét biztosító jogokat.” (UNICEF)

Itt olvashatod el az egyezmény részleteit.

Szólj közbe, ha gyermekbántalmazás tanúja vagy!

Öleld, szeresd, hallgasd meg gyermeked minden nap!

Kérj segítséget, ha elakadtál! Ajánlj segítőt anyatársadnak, ha úgy látod elakadt!

Én itt vagyok, itt leszek, ha szükséged van rám!

A Gondolatok a gyermekek világnapjára bejegyzés először ÖsztönAnyu-én jelent meg.

]]>
https://osztonanyu.hu/gondolatok-a-gyermekek-vilagnapjara/feed/ 0
Önállóságra nevelés https://osztonanyu.hu/onallosagra-neveles/ https://osztonanyu.hu/onallosagra-neveles/#respond Wed, 07 Sep 2022 10:26:18 +0000 https://osztonanyu.hu/?p=6334 Sokszor elgondolkodunk azon, vajon azzal, amit éppen teszünk, önállóságra neveljük e gyermekünket? Mi az, amivel elkényeztetjük és mivel támogatjuk őt? Míg gyermekünk 0-6 éves korban van, az abszorbeáló lélek időszakában, ... Olvass tovább

A Önállóságra nevelés bejegyzés először ÖsztönAnyu-én jelent meg.

]]>
Sokszor elgondolkodunk azon, vajon azzal, amit éppen teszünk, önállóságra neveljük e gyermekünket? Mi az, amivel elkényeztetjük és mivel támogatjuk őt?

Míg gyermekünk 0-6 éves korban van, az abszorbeáló lélek időszakában, belső motivációból halad az önállóság felé vezető úton, egy „belső program” vezeti őt. A mi feladatunk kísérni, támogatni törekvéseit többek között mintaadásunkkal, hiszen agya ebben az életszakaszban egyfajta szivacsként szívja magába a tudást az őt körülvevő világból. 6 éves kor felett már a tudatos gondolkodás szakaszába lép, s az addig szerzett mintáira, tudására épít.

Hogyan nevelhetjük hát önállóságra? Néha nem is olyan egyszerű!

Ő születésétől azon dolgozik, hogy leváljon rólunk. Ahhoz, hogy ebben segíthessük, ismernünk kell jelzéseit, a támogatnunk kell, amikor kéri, óvni, amikor arra van szüksége és megcsinálni helyette, amikor tanul valamit. Szülőként sokszor inkább gátlói vagyunk gyermekeinknek (ha csak szeretetből is), mint segítői.

Azt kell megértenünk, hogy mindig azt tudjuk neki tanítani, abban képes elsajátítani az önállóságot, amire készen áll, ami éppen érdekli őt. Nem fogom tudni szobatisztaságra tanítani, ha még a nadrágját sem képes letolni, vagy esetleg nem érdekli a folyamat. Nem fogom tudni evőeszközzel enni tanítani, amíg még az ételek állaga foglalkoztatja.

Ugyanígy sose fogom tudni megtanítani neki (ebben az életkorban) azt, amit magam sem tudok, amit nem úgy csinálok, ahogy tőle elvárni szeretném.

Nem véletlen, hogy a gyermeknevelés egyben legnagyobb önismereti utunk is lehet életünkben. Ha valami nagyon nem megy, először nekem kell változtatnom, s csak utána fogom tudni tanítani őt. Ebben segítségünkre vannak Montessori azon megfigyelései, amit érzékeny periódusoknak nevezünk.

Egy érzékeny periódust viszonylag könnyen megfigyelhetsz, két fő viselkedés jellemzi: az egyik a magas ismétlésszám, azaz rengetegszer csinál valamit (pl. mindig ledobja az ételt; állandóan lyukakba nyúlkál; stb.) vagy elmélyülten dolgozik (meg se hallja, ha hozzá szólsz; láthatóan minden porcikájával koncentrál).

Ezek egyfajta ablakok gyermekünk fejlődésében, melyekben egy szempillantás alatt, belső motivációból tanulják meg az adott készséget, képességet, verbális tudásanyagot, vagy éppen szabályt. Ezek azok az értékes pillanatok, amikor mi magunk is a leghatékonyabban taníthatunk, tehát ezeket keresgélve, ezeket lekövetve tudjuk mindig, melyik területtel érdemes foglalkoznunk.

Ugyanígy, akkor és ott, a tapasztalat megszerzésekor (pl. megcsúszott, elesett, leejtette, nem sikerült, stb.), vele együtt, a természetes következmények megállapításával tudunk hatékonyan szabályokat hozni. A belsővé vált szabályokat a gyermek belső késztetésből tartja be, s nem csak az adott személy jelenlétében. Ettől tudok majd megbízni benne, ettől tudom majd hagyni, hogy nélkülem is csinálja – hisz az önállóság nem áll meg az öltözködésnél …. Éppen ezért a megfelelő szabályrendszer kialakítása elengedhetetlen az önállóságra neveléshez!

Ha a fentieket mind figyelembe vesszük, még mindig nem tudjuk pontosan a „hogyan” kérdésre a választ. Persze erre sincs instant válasz, ugyanakkor vannak szempontok, kérdések, amik mentén haladva meglelhetjük személyre szabott válaszainkat:

Megfelelő a környezet? Alakítanom kell rajta, hogy önálló lehessen?

(pl. fellépő; etetőszék; alacsony fogasok; kevés játék; stb.)

Nem segítek, csak amikor kéri.

(érzékeny periódusnál, tanítási helyzetben, nem mindig! pl. kivárom, amíg felhúzza a cipzárt)

Nem beszélek, csak amikor kell.

(érzékeny periódusnál, tanítási helyzetben, nem mindig! pl. játék közben nem kommentálok folyamatosan)

Most tanulja, és kéri, hogy én csináljam:

ilyenkor SZAVAK NÉLKÜL csinálom, amit kér (pl. felhúzom a cipzárt). Ennek oka, hogy megfigyel, azért kéri, hogy elesse a tudást, a technikát. Ha beszélek hozzá, a számat figyeli és a szavakat tanulja, azaz elvonom a figyelmét.

Már tudta, most mégis kéri, hogy én csináljam:

elfáradt? Örül, hogy itthon lehet? Nekem is jól esik, ha néha Apa készít nekem kávét, pedig már megtanultam megcsinálni …

Fejlődési ugrása van?

Amikor már a szoptatás nem segít észrevenni, hogy fejlődési ugrás van éppen, akkor jó jelzés lehet, ha bizonyos területeken „visszafejlődik” gyermekünk (pl. újra kéri, hogy öltöztesd ,etesd, stb.). Ezek néhány hét után elmúlnak.

Elkényeztetem vagy segítem őt?

Ha teljesen megcsinálom helyette az adott dolgot és nem is emlékeztetem őt, akkor elkényeztetem. (pl. rongybabaként öltöztetem, vagy épp kergetem azzal a ruhával, amit én választottam neki; indulás előtt szó nélkül bepakolom a táskáját és csak ráadom, amikor elindulunk)

Ha bevonva tartom és van feladata, azaz hagyok „kiskaput”, hogy amikor készen áll, (újra) önállóan csinálhassa, akkor segítem őt. (pl. én öltöztetem, de ő választ ruhát, én tartom a ruhadarabot, de a végtagjait ő dugja bele – háta mögött állok, hogy az ő szemszögéből lássa a lépéseket; induláskor megkérdezem/emlékeztetem, kell e vinnie/szeretne e vinni valamit, de ha kéri, a táskáját odaviszem, ő választja ki és hozza oda, amit szeretne, de én pakolom be, ha kéri.)

Ha elkényeztetés helyett támogatom, ha szigor helyett vele együtt hozok életszerű szabályokat, ha meg tudok bízni gyermekemben, ha el tudom hinni, hogy képes rá, akkor tudom őt önállóságra, s egyben gondolkodóvá nevelni.

A Önállóságra nevelés bejegyzés először ÖsztönAnyu-én jelent meg.

]]>
https://osztonanyu.hu/onallosagra-neveles/feed/ 0
Te mi alapján választasz könyvet gyermekednek? https://osztonanyu.hu/te-mi-alapjan-valasztasz-konyvet-gyermekednek/ https://osztonanyu.hu/te-mi-alapjan-valasztasz-konyvet-gyermekednek/#respond Wed, 07 Sep 2022 10:20:56 +0000 https://osztonanyu.hu/?p=6332 Azt gondolom könyvekből sosem elég! Minden alkalomra és alkalom nélkül is jó ajándék, s elengedhetetlen segítője gyermekeink nevelésének. A történetek segítenek nekik megérteni az őket körülvevő világot, folyamatokat, s megtámogatják ... Olvass tovább

A Te mi alapján választasz könyvet gyermekednek? bejegyzés először ÖsztönAnyu-én jelent meg.

]]>
Azt gondolom könyvekből sosem elég! Minden alkalomra és alkalom nélkül is jó ajándék, s elengedhetetlen segítője gyermekeink nevelésének. A történetek segítenek nekik megérteni az őket körülvevő világot, folyamatokat, s megtámogatják a mindennapi életben szerzett kudarcok vagy akár nagyobb traumák feldolgozását. Mindemellett szókincs és egyéb területek fejlesztésére is kiváló eszközök!

Persze mindez akkor teljesül, ha megfelelően választunk.

Bizonyára neked is megvannak a saját szempontjaid, amik mentén haladva könyvet választasz. Maria Montessorinak, a Montessori módszer kidolgozójának is van iránymutatása ehhez, ami szerintem az egyik legmegosztóbb része módszerének.

Megfigyelései alapján arra a következtetésre jutott, hogy gyermekeink 0-6 éves korban az őket körülvevő világ megismerésén dolgoznak, s nem tudnak különbséget tenni valós és mesebeli között. Számukra minden, amit megismernek, a valóság részét képzik.

“A fiatal gyermek nem tud különbséget tenni a valóságos és a képzeletbeli között, a lehetséges dolgok és a “csak kitalált” dolgok között” (Maria Montessori)

Amikor azt látod, hogy a fakanál Apa, a kiscica meg Anya; amikor látod, hogy a fejében már kész a térkép, ami alapján az állatokat elhelyezi a szőnyegen; amikor piros kutyákról és repülő egerekről beszél, az mind a KÉPZELETE szüleménye. A valóságban szerzett tapasztalatai alapján rakta össze az agya, a képzelőerejét használva. Képzelőerőnk segít bennünket abban, hogy újat alkossunk, hogy létező dogok mentén haladva alkossunk újat, hogy kreatívak lehessünk. (Megjegyzés: a képernyőidő itt tesz nagy kárt!) Mint pl. a Google alapítói, akik szintén Montessori intézményekben tanultak.

A fantáziájukkal, tudatosan, csupán hat éves koruk után kezdenek dolgozni, amikor pl. fantazy könyveket olvasnak, s közben megjelenítik azt fejükben.

„Egyedül mi képzelünk el, nem ők – ők csak hisznek.” (Maria Montessori)

Ezért is tapasztalhatod, hogy „nem érti a viccet”, hogy „hiszékeny”, vagy hogy számodra irreális félelmei vannak (pl. az ágy alatt lakó zokniszörny; Anya eltűnése, amikor nem lát; wc-n lehúzza őt is a víz; stb.)

Ha azt mondom neki, hogy unikornisok, manók, tündérek vannak, akkor kérdés nélkül elhiszi és a valóság részeként kezeli. Várja az állatkertben, s beépíti játékaiba is. Lesi a Mikulást az ablakban és alszik, nehogy elkergesse a karácsonyi angyalkát. Idővel „helyükre kerülnek” a dolgok, az pedig egyéni kérdés, hogy mekkora csalódással.

Éppen az a gondolatmenet az, ami miatt sokan nem tudnak azonosulni a Montessori féle könyvajánlással; ami miatt megosztó téma ez, hiszen kizárja a megszemélyesített, felöltöztetett és beszélő állatokat ábrázoló meséket, az unikornist, a tündéreket és sárkányokat, de még a Mikuilás mesebeli „varázs történetét” is.

Az, hogy ezt milyen mértékben fogadod el, alkalmazod vagy sem, teljes mértékben a te kompetenciád eldönteni. Attól, hogy valami nem Montessori, még lehet nagyon jó! Mi se zártuk ki otthonunkból az állatmeséket, ugyanakkor a szemléletnek megfelelően kezeljük: tudjuk, hogy valóságként kezeli és ezt kompenzáljuk saját megtapasztalásokkal.

Mi fér hát bele a „Montessori könyvárba”?

Valósághű ábrázolás és realisztikus történet. Gyerek érdeklődésének, élethelyzeteinek, fejlődési szakaszainak megfelelő történeteket feldogozó mesék.

Mondanám, hogy „életkornak megfelelő”, de ez nem helyt álló (játékvásárláskor is csupán irány mutató!), hiszen a gyermek fejlődését és igényeit követjük le. Tehát a megfelelő könyv kiválasztásához megfigyelésekre van szükségünk!

Ha azt látod, hogy érdeklik az állatok, az ő életüket, folyamataikat (mit eszik, hogy hívjuk a kicsinyét, hol él, stb.) realisztikusan bemutató könyvet keresek.

Ha azt látod, hogy kész a szobatisztulásra, ezt a témát feldolgozó könyvet keresel.

Ha azt látod, hogy a világűr érdekli, ilyen témájú könyvet veszel neki.

Bizonyára egyszerűbb lenne, ha valaki azt mondaná ennyi évesen ezt és ezt vedd meg. Persze vannak örök témák és irányok, amik mentén haladni lehet életkor szerint, de ezek inkább iránymutatók. Nálad jobban senki se fogja tudni, mire van szüksége gyermekednek!  

A posztsorozat következő részeiben (mikor kerül ki a következő?) 0-3 éves korig adunk tippeket neked, hogy nagy átlagban a gyermekeket mi érdekelheti ezekben az életkorokban.

Ha kérdésed van, vagy szeretnél tippeket kapni megfigyelésidhez, írd meg kommentben, hogy megválaszolhassuk őket! J

A Te mi alapján választasz könyvet gyermekednek? bejegyzés először ÖsztönAnyu-én jelent meg.

]]>
https://osztonanyu.hu/te-mi-alapjan-valasztasz-konyvet-gyermekednek/feed/ 0
Könyvek babáknak (0-1 éveseknek) „Montessoritól” https://osztonanyu.hu/konyvek-babaknak-0-1-eveseknek-montessoritol/ https://osztonanyu.hu/konyvek-babaknak-0-1-eveseknek-montessoritol/#respond Wed, 07 Sep 2022 10:18:03 +0000 https://osztonanyu.hu/?p=6330 Kisbabánk érkezésekor még főleg a gondozási feladatok köré csoportosul figyelmünk, s az új, immár közös élet kialakításán. Ebben az időszakban, a „negyedik trimeszterben” babánk is azzal van elfoglalva, hogy megszokja ... Olvass tovább

A Könyvek babáknak (0-1 éveseknek) „Montessoritól” bejegyzés először ÖsztönAnyu-én jelent meg.

]]>
Kisbabánk érkezésekor még főleg a gondozási feladatok köré csoportosul figyelmünk, s az új, immár közös élet kialakításán. Ebben az időszakban, a „negyedik trimeszterben” babánk is azzal van elfoglalva, hogy megszokja az őt körülvevő világot, s szép lassan elkezdje azt felfedezni. Ehhez nagy részben látását használja, mely a legfejletlenebb érzékszervünk születéskor.

Az újszülött szeme és az idegrendszere fizikailag készen áll a látásra, a látópályák és az agy azonban még igényel némi időt a kapcsolódáshoz éppen ezért csak foltokban, 20-25 cm távolságra lát (épp az arcunkat, ha ringatjuk). Ez persze folyamatosan fejlődik, 3-4 hetes korától pedig már nem fejjel lefelé látja a világot.

Amikor azzal foglalkozunk, hogy 0 és 1 éves kor között milyen könyvet adunk gyermekünk kezébe, látásának fejlődését és figyelmének, koncentrációjának fejlesztését érdemes alapul venni.

 A megfelelő könyvek választásával könnyedén segíthetjük őt szülőként!

0-4 hónapos korig (nagyjából)

Babánk eleinte szemmozgásának koordinálásán dolgozik, s 2 hónapos kor környékére erősödnek meg annyira szemizmai, hogy már teljesen összehangoltan mozogjanak szemei. Ilyenkor már megfigyelheted, hogy a közeli dolgokat megfigyeli, követni próbálja.

Színlátása is fokozatosan fejlődik, így eleinte a nagy kontrasztokat, fekete-fehér dolgokat keresi, mivel agya még összemossa a színeket. Magad is megfigyelheted, hogy a színes játékok helyett a fekete-fehér tárgyak jobban felkeltik figyelmét.

Ebben az életkorban Montessori ajánlja a Munari-körforgókat, s a fekete-fehér könyveket, geometriai formákat ábrázoló könyveket, vagy fekete-fehér kártyákat (vizuális stimuláció eszközei).

„A kutatások azt mutatják, hogy a csecsemőstimulációs kártyák megnyugtatják  a babát, növelik a koncentrációs készségeket, fokozzák a természetes kíváncsiságot és ösztönzik az agysejtek kapcsolatainak kialakulását.”

Pl. „Babakontraszt” és „Babageometria” könyvek, „Sweet Little Home: Kontraszt kártyák csecsemőknek”

4 hónapos kortól (nagyjából)

Ekkorra babád már megtanulja megkülönböztetni a színeket, s elkezd színes (élénk, kontrasztos továbbra is) dolgok után is érdeklődni.

Ilyenkor már színes képeket tartalmazó, egyszerű ábrázolással készült könyveket is elé támaszthatsz, pl. miközben hason nézelődik.

Szépen kezd foglalkozni finommotorikájával is, s tapintását is próbálgatja már, éppen ezért textilkönyveket is beszerezhetsz neki.

Pl. „Tiny Love” textilkönyvek, „Scolar: A baba első szavai”, „Tárgy-képes: babaszemmel sorozat”

Fél éves kortól egy éves korig (nagyjából)

Színes, tematikus könyvekkel is bővítheted a repertoárt, s a könyveket használhatod kukucskálós játékoz is! Ez nagyban segít majd babádnak abban, hogy az első szeparációs szorongás időszakát könnyebben vészelje át, hiszen a játék által már korábban is szerzett tapasztalatokat arról, hogy attól, hogy nem lát valamit, a dolgok nem tűnnek el.

Ebben a korban az eddigiek mellett szókincse bővítésén is dolgozik, s a nagymotoros készségek is előtérbe kerülnek. Aktívabb szakaszba ér a mozgásfejlődés; a felüléssel megváltozik a világ nézőpontja számára, majd hamarosan feláll.

Képeket tehetsz a falra az ő álló magasságába egy polc fölé, hogy motiváld a felállásra. Ugyanígy könyveket is állíthatsz oda.

Pl. „Scolar: Első kukucs könyvem, színek”, „Scolar: Nagy kerekek, kis kerekek”, „Csimota: Ismerkedős-sorozat: nevetős, sírós, ámulós, morgós – érzelmek”

Nagyjából egy éves korára elfogyasztottatok négy féle körforgót, melyeket már el is tettél.

Ekkorra már a fekete-fehér könyvek is eltűntek a polcról (kivéve, ha ragaszkodik hozzájuk).

A könyvespolcotokon 6-8, könyv sorakozik, számára is elérhető magasságban, hogy bármikor kedvére lapozgathassa őket. Ha több könyvetek van, tedd őket magasabbra, vagy a saját polcaidra, hogy rotálhasd, ha úgy érzed ráunt valamire.

Ebben a szakaszban próbálj arra törekedni, hogy ha meg is kóstolja a könyvet, jelezd neki, hogy ez nem rágcsálásra való. „A szemednek való és a kezednek, a szádba pl. ezt teheted.” – és adsz neki valami rágcsálhatót, közben nézegetheti tovább a könyvet.

Amellett, hogy a fentebb leírt területeken fejleszted babádat, folyamatosan építed bizalmi kapcsolatotok s értékes időt töltötök együtt. Neked ugyan tudatos a tevékenységed, de ne feledd, hogy neki ez mind játék, s indirekt módon tanul közben. Tőled!

Csodálatos időszak ez a babáddal! Ne vedd túl szigorúan a fenti ajánlást; élvezettel, önazonosan tedd magatokévá az olvasottakat.

Jó munkát!

ÖsztönAnyu

A Könyvek babáknak (0-1 éveseknek) „Montessoritól” bejegyzés először ÖsztönAnyu-én jelent meg.

]]>
https://osztonanyu.hu/konyvek-babaknak-0-1-eveseknek-montessoritol/feed/ 0
Könyvajánló kisgyermekes szülőknek „Montessoritól” (1-2 éveseknek) https://osztonanyu.hu/konyvajanlo-kisgyermekes-szuloknek-montessoritol-1-2-eveseknek/ https://osztonanyu.hu/konyvajanlo-kisgyermekes-szuloknek-montessoritol-1-2-eveseknek/#respond Wed, 07 Sep 2022 10:16:00 +0000 https://osztonanyu.hu/?p=6328 Ebben az életkorban már egész más szinten van kapcsolatunk gyermekünkkel. Képes a helyváltoztatásra, önálló akarata van, amit érvényesíteni is szeretne; mindemellett egyre jobban kommunikál, s szemmel láthatóan vannak érdeklődési területei. ... Olvass tovább

A Könyvajánló kisgyermekes szülőknek „Montessoritól” (1-2 éveseknek) bejegyzés először ÖsztönAnyu-én jelent meg.

]]>
Ebben az életkorban már egész más szinten van kapcsolatunk gyermekünkkel. Képes a helyváltoztatásra, önálló akarata van, amit érvényesíteni is szeretne; mindemellett egyre jobban kommunikál, s szemmel láthatóan vannak érdeklődési területei.

Amikor azt tapasztalod, hogy pl. mindig turkál az ételben; figyeli, ahogy leesik az étel (nem véletlenül); kiborítja a pohár vizet ebédnél; nem tudsz nélküle elmenni a mosdóra; s mindezt számtalanszor megismétli, akkor érzékeny periódusban van.

Maria Montessori munkássága során megfogalmazott olyan időintervallumokat, melyekben megfigyelte a gyermekek főbb érdeklődési területeit. Ezeket időablakoknak is nevezhetnénk: amíg nyitva az ablak, azonnal bemegy a tudás, tapasztalat. Ha ablaknyitás előtt próbálkozom, kudarcélmény miatt elmehet a kedve. Ha az ablak bezáródása után vagyunk, nehezebben tanulja meg azt, amit egy pillanat alatt is megtanulhatott volna.

Egy és két éves kor között már olyan területeken van érzékeny periódusa gyermekednek, amire nem is gondolnál!

  • 12-15 hónapos kör között alakul ki a választás képessége, ami hatalmas lépés az önállóság felé! Ha ebben az időszakban segíted ezt a tanulási folyamatot, a dackorszak időszakát nagyban megkönnyítheted!

Így taníthatod: Rakj elé három könyvet. Egy kedvencet, egy ismerőset és egy teljesen újat. Ezzel biztosítod számára, hogy dönthessen: a megbízhatóan ismerősre vágyik, ismerkedne jobban egy ismerős témával vagy teljesen új irányba szeretne menni?

Tudatosítsd benne, hogy mit jelent választani, az életetek más területein is. Pl. Két ételből választhat (egy kedvenc, egy új); öltözésnél választhat két pulcsi közül, stb.

  • Ez az életkor a kedvencek időszaka is, így számíthatsz rá, hogy a kedvenc könyvek, ételek, tevékenységek, rituálék nagy számban ismétlésre kerülnek majd … Ne add fel! Gondolj arra, hogy ő közben folyamatosan tanul! Amikor újra és újra ugyanazt a könyvet kéri, minden alkalommal jobban érti a történetet, egyre több szót jegyez meg, míg végül betéve tudja majd a szöveget. Ez segíti őt abban, hogy szeresse az olvasást, s hogy a könyvekhez stabil biztonságérzetet párosítson – ami egy életen át el fogja kíséri.
  • Önállósága felé tesz lépéseket öltözködés terén is, amikor egyszer csak azt tapasztalod, hogy a zoknijait állandóan leveszi J Érdemes lépéseket tenned e téren is!

Kaphat ruhakosarat, választhat ruhát/zoknit magának reggelente, tanítgathatod a felvételt is; párosíthattok zoknikat teregetéskor; tehetsz tükröt a szobájába (biztonsági üvegest, felfúrva!), hogy lássa mit tevékenykedik.

A könyvespolcot bővítheted öltözködést tanító könyvekkel, pl. scolar: Hogyan öltözködünk?

  • 12-18 hónapos kora között szerez meg minden tapasztalatot gyermeked ahhoz, hogy szobatiszta (!) legyen. Elképesztő, igaz? J Ezért is fontos, hogy hagyd őt magaddal mosdóra menni, magyarázz neki, hogy mi történik, mutasd neki az ottani eszközök (wc-papír, wc-kefe, stb. használatát). A legtöbb gyermek 1,5-2 éves kora között kész a szobatisztaságra!

A bilikönyvek mellett (pl. Alona Frankel, Bilikönyv) szerezz be olyan könyveket is, ami a testrészit tanítja és a belső szervek működését ismerteti (pl. scolar, Szem, kéz, pocak; Geopen, Az emberi test (Montessori foglalkoztató füzet) – ebben a feladatok még koraiak, a képek viszont nagyon jók!). Ehhez többféle mágnese játékot is beszerezhetsz!

Miért fontos ez? Ahhoz, hogy ne ijedjen majd meg a székletétől, vagy a vizeletétől (kevésbé jellemző), ismernie kell a folyamatot: eszem és iszom, abból lesz a pisim és a kakim. Ha ismeri a folyamatot, büszke lesz eredményeire is! Ha nem ismeri, könnyen megijedhet a végterméktől, vagy a szagtól, az érzéseitől, így erre kiemelten érdemes odafigyelned!

  • Az evési szokása is formálódik, már próbálkozik kanállal, villával is. Beszerezhetsz szuper gyerek szakácskönyveket, amiből együtt főzhettek (pl. Ugrai-Nagy Tünde, Manókonyha)

Ezek persze mind életkori sajátosságok, nem a te gyermekedről szólnak! A fentebb leírtakat mind megéli, de ezek mellett számtalan dolog kezdi érdekelni, s tesz felfedezéseket, ha támogatod őt ebben.

A megfigyelésidre hagyatkozz, nálad jobban senki se fogja tudni, mi érdekli őt igazán. Emellett bármilyen élethelyzet, trauma éri, szintén kereshetsz könyvet a megértéséhez, feloldásához. (pl. haláleset a családban, vagy épp kiskutyák születtek.)

Az érdeklődése minden területén segítheted őt a megfelelő könyvek beszerzésével. Mindezek mellett jöhetnek a tematikus könyvek és az ő életüket elmesélők, pl. Maszat könyvsorozat, Bori/Berci könyvek, Anna Peti és Gergő, a Scolar és Geopen kiadó sorozatai (mi micsoda pl.) járművekről, állatokról vagy bármiről, ami épp érdekli vagy körülveszi őt.

Azt gondolom könyvekből sosem elég! A számára elérhető mennyiség viszont ne legyen túl sok (kb. 12), hogy rendben tudja tartani őket. A többi könyvet rotálhatod, de lehetőség szerint tedd olyan helyre őket, hogy lássa mindet, hogy tudja kérni. Kedvenceket sose rotálj J

Egyre összetettebb és izgalmasabb vele az élet minden területén, igaz? A következő részben már foglakozunk a dackorszakkal is!

Nálatok mi az aktuális könyv-kedvenc?

ÖsztönAnyu

A Könyvajánló kisgyermekes szülőknek „Montessoritól” (1-2 éveseknek) bejegyzés először ÖsztönAnyu-én jelent meg.

]]>
https://osztonanyu.hu/konyvajanlo-kisgyermekes-szuloknek-montessoritol-1-2-eveseknek/feed/ 0
Könyvek felfedezőknek (2-3 éves kor között) Montessori szemléletében https://osztonanyu.hu/konyvek-felfedezoknek-2-3-eves-kor-kozott-montessori-szemleleteben/ https://osztonanyu.hu/konyvek-felfedezoknek-2-3-eves-kor-kozott-montessori-szemleleteben/#respond Wed, 07 Sep 2022 10:13:07 +0000 https://osztonanyu.hu/?p=6321 Nagyon izgalmas időszakba értünk! Ekkorra már ráébredtél, hogy gyermekednek van akarata és bizony nem fél azt kimutatni sem … Ugyanakkor van fő érdeklődési vonal ilyenkor is, mégis inkább már a ... Olvass tovább

A Könyvek felfedezőknek (2-3 éves kor között) Montessori szemléletében bejegyzés először ÖsztönAnyu-én jelent meg.

]]>
Nagyon izgalmas időszakba értünk! Ekkorra már ráébredtél, hogy gyermekednek van akarata és bizony nem fél azt kimutatni sem … Ugyanakkor van fő érdeklődési vonal ilyenkor is, mégis inkább már a saját megfigyeléseidre tudsz hagyatkozni – mi érdekli, mi foglalkoztatja?

Montessori megfigyelései alapján ebben az életkorban érzékeny periódusokat él meg gyermekünk érzelmi kontroll, matematikai minták, érzékelés, rend, mozgás, szókincs, szobatisztaság, kedvesség és udvariasság, betűk és hangok, valamint zene területén.

Amikor lehetőséged van rá, adj saját tapasztalatod gyermekednek, s arra építsd tudását, melyet megtámogathatsz könyvekkel.

De mi is történik bennük ebben a korszakban?

Nagy lépést tesz előre az idegrendszer, az agyi kapcsolódások magasabb szintre lépnek. Ennek következtében az eddig ismerős dolgokat (tárgyakat, folyamatokat, környezetét, otthonát, stb.) más szemszögből látja. Összeáll a kép az eddig megszerzett tapasztalatokból és megérti a folyamatokat, az őt körülvevő dolgok rendét. Az eddig megszerezett ismeretei segítik őt abban, hogy ezt az időszakot kevésbé ijesztőnek élje meg.

Mégpedig azért, mert e új szemlélet okán a 2 és 3 éves kor közötti időszak az irreális félelmek időszaka is.

Pl.

Eddig érdekelte, hogy folyik le a víz a lefolyóban, most viszont felmerül benne a lehetőség, hogy esetleg ő is eltűnhet ott.

Eddig imádott kukucskálósat játszani, most viszont retteg, ha eltűnsz a szeme elől, mert szentül hiszi, hogy eltűntél.

Eddig vígan elaludt este a kislámpájával, most viszont botrányos lett az altatás, mert fél valamitől, amit nem is tud feltétlenül megfogalmazni (zokniszörny, árnyékok, stb.)

Sokat segíthetsz neki azzal, ha meghallgatod őt (sírását, történeteit egyaránt) és rengeteget szerepjátszotok! Emellett megfigyeléseidre hagyatkozva vásárolj könyveket; azaz minden félelemnek van megoldókulcsa: ezeket nevezzük feloldó meséknek.

Pl.

Maszat könyvsorozat, Bori könyvsorozat, s annak ellenére, hogy beszélő állatok a szereplők jó szívvel ajánlom a Babaróka meséket is. Ide tartoznak az orvosos mesék, dacolásról szóló mesék, s minden olyan újdonságot, ismeretlent rejtő könyv, melyekről tudjuk, hogy be fognak következni.

Mire gondolok ez alatt?

Ennek az időszaknak a dackorszak mellett másik legnagyobb nehézsége minket is érint. Ekkor éljük meg az első nagy elválást gyermekünktől – ahogy ő is most tesz egy nagy lépést önállósága útján.

Bekövetkező ismeretlen dolog a bölcsikezdés, ovikezdés.

Számtalan könyv található a témában! Arra érdemes figyelni, hogy a leendő óvoda szokásrendjével nagyjából egyezzen a mese tartalma, pl. a Bori mesékben uzsonna után kitolják az étkezőkocsit a gyerekek, amit csillogó szemekkel, extázisban mesélt első ovis napja után Minci, amikor átélte J

(Nyílt napon vagy e-mailben is informálódhatsz az óvodák napirendjéről, rákérdezhetsz altatási vagy étkezési szokásokra.)

Kiemelten érdekes terület a legtöbb 2-3 éves gyerkőcnél a bolygók, dinók, s a föld témakörei. E területeken érdemes könyvek mellett a megfelelő eszközöket, játékokat is beszerezni! Montessori tárházában is találtok eszközöket e téren.

Mindeközben az eddig felvázolt területeket szépen végig kíséri a félve emlegetett dackorszak, ami valójában gyermekünk önállósodási folyamata. Ha következetesek tudunk maradni, s megtervezzük, lépésről lépésre, szóról szóra ugyanazokkal a tőmondatokkal szabunk határokat, hamar biztonságban érzi majd magát, s kevésbé fog dacolni.

A határok keresését nevezzük a mi szemünkkel hisztinek: keresi, meddig mehet el. Ha nem megfelelő a határszabásunk, elhatalmasodhatnak a hisztik. Ha eszköztelenné válunk, büntetünk, s más hosszú távon eredménytelen (sőt, kimondottan káros) eszközhöz nyúlunk. Ugyanakkor ma már több módszer segít bennünket a szeretetteljes nem kimondásában. J Az Anya-Kapocs és az ÖsztönAnyu workshopjain is megismerheted őket.

E témában ajánlom Berg Judittól a Hisztimeséket J

A Montessori pedagógiában folyamatokban gondolkodunk, s célunk: mindig tanítani valamit. Ha ezzel az attitűddel veselkedsz neki a dackorszaknak, könnyebben találod meg a nektek legmegfelelőbb megoldókulcsokat.

A leírtakat támpontként használhatod ebben az újdonságokkal gazdagított időszakban! Megfigyeléseid vezessenek az úton, s gyermekeid reakciói terelgessenek rajta!

ÖsztönAnyu

A Könyvek felfedezőknek (2-3 éves kor között) Montessori szemléletében bejegyzés először ÖsztönAnyu-én jelent meg.

]]>
https://osztonanyu.hu/konyvek-felfedezoknek-2-3-eves-kor-kozott-montessori-szemleleteben/feed/ 0
A kicsik csak túlélnek az óvodában – Ez a gond az óvodai vegyes csoportokkal https://osztonanyu.hu/vegyes-csoportok-buktatoi/ https://osztonanyu.hu/vegyes-csoportok-buktatoi/#respond Mon, 11 Jul 2022 06:55:05 +0000 https://osztonanyu.hu/?p=6097 A vegyescsoportok gondolata Montessori pedagógiájához kapcsolható, az ő megközelítése szerint ugyanis a családmodellt mutatja be, amelyben a kicsi és a nagytestvér is jelen van. Napjainkban elviekben szigorú szabályok szerint állítják ... Olvass tovább

A A kicsik csak túlélnek az óvodában – Ez a gond az óvodai vegyes csoportokkal bejegyzés először ÖsztönAnyu-én jelent meg.

]]>
A vegyescsoportok gondolata Montessori pedagógiájához kapcsolható, az ő megközelítése szerint ugyanis a családmodellt mutatja be, amelyben a kicsi és a nagytestvér is jelen van. Napjainkban elviekben szigorú szabályok szerint állítják össze a vegyescsoportok összetételét, a gyakorlatban azonban az esetek többségében nem működik megfelelően. De nem csak ez az egyetlen probléma – mondja B. Szirtes Dóra, Ösztönanyu, Montessori pedagógus és Kovács Ildikó önvédelmi szakértő, gyermekönvédelmi oktató.

A zavart a rendszerben úgy hívják: pedagógushiány

„A vegyes csoportok akkor működnek jól és akkor tudják beváltani a hozzájuk fűzött reményeket, ha ideális a csoportlétszám és megvan hozzá az elegendő mennyiségű, szakképzett pedagógus” – mondja B. Szirtes Dóra hozzátéve: optimális esetben 18-20 fős csoporthoz minimum két óvónő és egy pedagógiai asszisztens vagy dadus szükséges. A valóságban azonban sajnos a legtöbb intézményben sem a csoportlétszám, sem pedig a szakképzett pedagógusok követelménye nem valósul meg.

A szakértő szerint ebben a sokrétű problémában megjelenik az alacsony bérezés, a felesleges adminisztráció, az elmélyült tudás hiánya mellett az otthonról hozott, gyakran nem megfelelő minták, helytelenül felállított szabályok, valamint a nem megfelelő kommunikáció és az asszertivitás hiánya.

A vegyes csoportok a konfliktusok melegágyai

„Jelenleg egy vegyes csoportban a kicsik beszoknak és túlélnek, a középsősök elvannak, a nagyok pedig agyon vannak terhelve olyan fejlesztő foglalkozásokkal, amiket évekkel hamarabb el kellett volna kezdeniük” – teszi hozzá B. Szirtes Dóra, példaként példaként pedig a logopédiát, a fejlesztőtornát, vagy az iskolai felkészítést is kiemeli. Kovács Ildikó hozzáfűzi: ehhez társulnak a korosztályi sajátosságokból eredő konfliktusok, amelyek sokszor hatványozottan zúdulnak a csoportra.

A gyermekönvédelmi oktató kiemeli: a kicsiket sok esetben húzzák-vonják a nagyobbak, mint egy játékbabát, a pedagógusok pedig – akiknek a helyzetet kezelniük kellene – sokszor még örülnek is, hogy jól elvannak a gyerekek.

„Azzal azonban nem számolnak, hogy ez idő alatt a beszokós kicsi annyi traumát szed össze, hogy otthon tombol, bepisil, testi tünetet produkál” – hangsúlyozza. Hozzáfűzi: ennek ellenkezője is igaz: van, hogy a kicsi egész nap csüng a nagyon, amitől az besokall. Őt is meg kell érteni.

Az otthonról hozott minta vetül a közösségre

Ösztönanyu szerint a vegyes csoportokban hatványozottan visszaköszön az otthonról hozott minta. Az a gyerek, akit megfelelő határszabás mellett, következetesen nevelnek, jóval könnyebben beilleszkedik és kevésbé valószínű, hogy agresszív megnyilvánulásai, konfliktusai lesznek.

„Ha otthon olyan szabályrendszert állítunk fel, ami túlzottan eltér egy szociális közeg szabályaitól, akkor a gyerek nehezen fog tudni beilleszkedni, várhatóan napi szinten fog konfrontálódni társaival és a pedagógusokkal egyaránt, melyet saját kudarcaként él meg – mutat rá.

Kovács Ildikó szerint az agresszív viselkedés esetében fontos, hogy a szülő határozottan nemet tudjon mondani, meg tudja mutatni a kereteket – mit szabad és mit nem. Sok esetben találkozik azzal, hogy a gyermekek nem fogadják el azt, amit egy felnőtt mond például egy fejlesztő foglalkozáson. Azt mondja, a szülőnek a feladata az, hogy megtanítsa gyermekének, hogy a pedagógus utasításait kövesse, aktívan működjön együtt. Ellenkező esetben nem tudják a pedagógusok tanítani a gyereket.

„A szülőnek komoly érdeke, hogy a gyerek a pedagógusnak, az óvónőnek, az edzőnek szót fogadjon, különben nem tud fejlődni. A gyerek együttműködése otthonról hozott készség, nem az intézmény dolga az, hogy megtanítsa ezt neki” – teszi hozzá B. Szirtes Dóra.

Beszélni és beszéltetni

A szakértők gyakran tapasztalják, hogy az óvoda szidja a szülőt, a szülő pedig az óvodát holott mindkét félnek megvan a maga igaza és megfelelő nyitottság mellett a helyzetek megoldhatók lennének. Hiszik, hogy a megfelelő kommunikáció elengedhetetlen a két fél között, hiszen közös érdek, hogy a gyerek, megkapja a neki járó figyelmet, fejlesztést.

A konfliktuskezelés kulcsa tehát a szülő és a pedagógusok közötti kommunikáció, de az is, hogy a gyermekünk meséljen az óvodai eseményekről. Ehhez meg kell teremteni azt a nyugodt, maximálisan ráfókuszált időt, amit közös beszélgetések, játékok, esti összebújós susmorgások kísérnek, és melynek ideje alatt a gyermekek vagy megnyílnak és mesélnek, vagy a játékaikon keresztül dolgozzák fel a napjukat.

A A kicsik csak túlélnek az óvodában – Ez a gond az óvodai vegyes csoportokkal bejegyzés először ÖsztönAnyu-én jelent meg.

]]>
https://osztonanyu.hu/vegyes-csoportok-buktatoi/feed/ 0